Akce roku 2018

1.1.2018   Novoroční polétání

7.4.2018   Otevírání nebe

30.4.2018 Pálení čarodějnic

5.5.2018   Ústecká elektra - RCEN

12.5.2018 Polétání s JETY

16.6.2018 Elektromaketářská 2018

23.6.2018 Festival raket

30.6.2018 - 1.7.2018
Mistrovství ČRF5J elektrovětroně

9.7.2018 -13.7.2018
Soustředění mladých modelářů

14.8.2018 - 20.8.2018
Mistrovství světa Combaty

8.9.2018 MČR RCA - soutěž akrobatů

22.9.2018 Letecký víkend a burza

29.9.2018  Polétání s JETY

6.10.2018 Drakiáda

Důležité odkazy

Pojištění ...pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem modelů

Modelpark ...facebooková stránka klubu

Stoupák ...web věnovaný větroňářské technice

RC mania ...modelářské internetové fórum

Kolman ...web Libora Kolmana z Teplic - spousta zajímavostí o modelařině

modelbazar.cz ...nabídky a poptávky modelů letadel, aut, vrtulníků, aj.

LS model ...stránky Leoše Svobody, výrobce špičkových větroňů

Hobbyking ...mezinárodní obchod s modelářskými potřebami

Modelářství Teplice ...obchod s modelářskými potřebami v Teplicích

VR technik ...obchod s modelářskými potřebami v Ústí nad Labem

MK Chlumec ...původní webové stránky našeho klubu

Svaz modelářů ...svaz modelářů české republiky

RC klub-ul ...web RC Klubu Ústí nad Labem


Elektromaketářská 2014

Vsobotu 14.června 2014 se v RC Modelparku vSuché u Teplic konal již čtvrtý ročník setkání příznivců maket a polomaket vojenských letadel poháněných elektromotory. Elektromotor a vojenský původ předlohy jsou vlastně jediná kritéria pro přihlášení modelu. Pravidelně se tak vModelparku schází piloti především warbirdů zARF stavebnic, ale i stavitelé modelů vojenských letadel konstrukčních i zrůzných pěnových hmot. Na rozdíl od loňského ročníku, kdy jsme upustili od jakéhokoli oficiálního bodování a hodnocení modelů, jsme letos vyzkoušeli systém, kdy si modeláři hodnotí své modely a předvedené lety navzájem a anonymně. Díky tomu soutěž probíhala vpohodě a bez napětí. Každý přihlášený modelář při registraci dostal přihlášku, kde vyplnil údaje o sobě, o svých modelech a vpřípadě modelu ze stavebnice popsal úpravy, které provedl. Dostal ke každému modelu štítek sčíslem, který u něj umístil na stojánce pro následné hodnocení. Spodní část přihlášky se oddělila a sloužila později pro hlasování, který model a která letová ukázka soutěžícího nejvíc zaujala.

Lví podíl na úspěšné organizaci letošního ročníku měli členové pořádajícího MK Severka, především Pavel Nisser, který neúnavně akci propagoval a komunikoval smodeláři, kteří se na akci chystali a Ruda Rada, který navrhl a vyrobil putovní poháry a především zajistil sponzory. Měli jsme tak hodnotné ceny, elektroniku od eMotors, stavebnici vrozsypu od firmy CNC-HC, reklamní předměty a samolepky od RC-ZOOM. Už vpátek večer přijeli první nedočkavci. Velkou výhodou Modelparku vSuché je bezchybné zázemí a je kde stanovat, kde se najíst, umýt a dojít na toaletu. Vsobotu již před devátou ráno bylo na letišti velmi živo. Na asfaltové dráze startovaly první modely a organizační výbor finišoval spřípravami. Od rána bylo slunečno, ale bohužel dost větrno. Vdeset hodin proběhlo přivítání modelářů, vysvětlení organizace, pravidel létání a způsobu hodnocení. Sešly se téměř tři desítky modelářů, ze kterých se dvacet přihlásilo do některé ze soutěží. Na letošní ročník dorazili jak noví, tak pravidelní účastníci. Mezi nováčky zaujal hlavně Josef Rejent, jednak se svým přestavěným P-51D Mustang od FMS, jehož úpravy Josef podrobně popsal vRCR 12/2013 a také F4U Corsairem od Shenzhen Lanxiang Model se sklopnými křídly, který opatřil dokonalou patinou hodně olétaného stroje.

Mezi pravidelnými účastníky nechyběl Karel Mojžíš se svými warbirdy zextrudovaného polystytenu. Zaujal především dvoumetrovým Fiatem G55 a o kousek menším Iljušinem IL 2, oba vynikají precizním zpracováním, detaily i patinou. Karel vyrobil skvěle létající Fiaty G55 hned dva a tak mohli diváci shlédnout i skupinový let, který divákům předvedl sRomanem Exnerem, který je mimochodem zakladatelem Eletromaketářské, viz RC Revue 8/2011.

Jako pokaždé Vojta“Coddy“ Fusko přivezl nejpočetnější flotilu modelů a přijel také Jirka“Jyrry“ Šmíd sosvědčeným DH98 Mosguito od Black Horse a novinkou, desetikilovým F7F Tigercat od čínské firmy ASM. Skvěle létající a pokaždé trochu neposedný při přistání Heinkel He 100 předvedl Pavel Nisser. Model je postavený podle zmenšeného plánu Nicka Zirolliho, zextrudovaného a fasádního polystyrenu, potažený balsou a laminátem. Na všech modelech Pavla je znát jeho kitařská a autotuningová minulost, vynikají detailním zpracováním a dokonalou povrchovou úpravou. Poslední dva ročníky zkouší naší vytrvalost a odvahu vítr, který sice letos nebyl tak silný jako vloni, přesto ale nepustil do vzduchu mnoho, především lehčích modelů. Vtýdnu nám nepřála ani předpověď počasí. Přesto si jako tradičně na letiště našla cestu spousta diváků, po celý den tak byla vprostoru pro diváky pěkná tlačenice, plné bylo i dětské hřiště a stánkaři sobčerstvením a nerozbitnými modely zEPP pro děti určitě cesty do Suché nelitovali. Vpoledne byl pro účastníky připraven výborný guláš vnovém velkém pártystanu, který tak zažil zatěžkávací zkoušku před velkým modelářským dnem, který se koná nadcházející víkend. Po obědě si mohli diváci vprostoru pro piloty modely prohlédnout zblízka a zeptat se na cokoli jejich majitelů. Kolem jedné se vítr na chvíli trochu uklidnil a tak se na ranveji objevila i jediná modelářka, členka našeho klubu, Jitka Chudáčková. Nechala sice na zemi svůj nový F4U Corsair vneobvyklé argentinské kamufláži i novou malou Lavočku vlastní výroby zextrudovaného polystyrenu, ale se stařičkým Piper Grasshopper sklidila velký potlesk diváků i ostatních soutěžících.

Největšími letovými zážitky pro všechny byly lety mohutného F7F Tigercat se zvukovým modulem Jirky Šmída. Jirka svojí, pokaždé perfektní, pilotáži a impozantními nízkými průlety Tigercatu nikoho nenechal na pochybách, kdo si letos, stejně jako vpředcházejících dvou ročnících, odveze putovní pohár za letovou ukázku a elektromotor Leopard od sponzora eMotors .


Druhý putovní pohár a regulátor od eMotors, za nejlepší model si odvezl Josef Rejent, který ze stavebnice Mustangu od FMS vysochal krásnou maketu, sdokonalým kokpitem, nad kterým každý modelář jen kroutil hlavou. Soutěž o nejlepší přestavbu stavebnice ARF vyhrál Pavel Nisser, který Messerschmitta Bf 109 od Parkzone přestavěl na poválečnou Avii S-99 československého bezpečnostního letectva. Za vítězství získal krásnou stavebnici dvouplošníku Letov Š 231 vrozsypu od CNC-HC. Cenu největšího smolaře, láhev kvalitní pálenky od neúnavného stavitele warbirdů „OwlCastla“, Oldy Sovy ze vzdálené Veverské Bítýšky, který lahvemi meruňkovice vykoupil svůj loňský slib, že letos už opravdu přijede, vyhrál Vojta Fusko, který přímo před zraky diváků, zřejmě po výpadku signálu, úplně rozstřelil svého dmychadlového DH 100 Vampire.

Kolem páté odpoledne, po skončení oficiální části setkání, proběhlo slavnostní vyhlášení jednotlivých kategorií a tombola, ze které si každý soutěžící odvezl drobné dárky. Letový program byl během dne dvakrát zpestřen kombatovým soubojem malých polomaket zEPP. Především pro diváky, kteří viděli souboj až devíti modelů se stuhami poprvé, byl kombat obrovským zážitkem. Celý den program moderoval převážně Pavel Nisser, který díky svým znalostem poskytoval všem divákům perfektní informace jak o modelech, tak o historii jejich skutečných vzorů. Následovalo volné létání, které do pozdního večera neúnavně rušil poměrně silný vítr. Mnoho účastníků vydrželo do setmění, kdy jsme vydařenou akci zapili zbývajícími lahvemi pálenky a ti opravdu skalní zůstali přes noc, aby si i vneděli zalétali a užili si perfektního zázemí modelářského letiště RC ModelparkSuché. Doufejme, že příští rok nám bude více přát počasí, které odradilo některé pravidelné účastníky.