Akce roku 2018

1.1.2018   Novoroční polétání

7.4.2018   Otevírání nebe

30.4.2018 Pálení čarodějnic

5.5.2018   Ústecká elektra - RCEN

12.5.2018 Polétání s JETY

16.6.2018 Elektromaketářská 2018

23.6.2018 Festival raket

30.6.2018 - 1.7.2018
Mistrovství ČRF5J elektrovětroně

9.7.2018 -13.7.2018
Soustředění mladých modelářů

14.8.2018 - 20.8.2018
Mistrovství světa Combaty

8.9.2018 MČR RCA - soutěž akrobatů

22.9.2018 Letecký víkend a burza

29.9.2018  Polétání s JETY

6.10.2018 Drakiáda

Důležité odkazy

Pojištění ...pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem modelů

Modelpark ...facebooková stránka klubu

Stoupák ...web věnovaný větroňářské technice

RC mania ...modelářské internetové fórum

Kolman ...web Libora Kolmana z Teplic - spousta zajímavostí o modelařině

modelbazar.cz ...nabídky a poptávky modelů letadel, aut, vrtulníků, aj.

LS model ...stránky Leoše Svobody, výrobce špičkových větroňů

Hobbyking ...mezinárodní obchod s modelářskými potřebami

Modelářství Teplice ...obchod s modelářskými potřebami v Teplicích

VR technik ...obchod s modelářskými potřebami v Ústí nad Labem

MK Chlumec ...původní webové stránky našeho klubu

Svaz modelářů ...svaz modelářů české republiky

RC klub-ul ...web RC Klubu Ústí nad Labem


Henschel HE 123

Toto dvouplošné letadlo postavil náš člen Karel Mojžíš z Děčína. Je to jeho již skoro třicáté letadlo a jako všechna ostatní perfektně zpracované. No posuďte semi dole na fotografiích. nyní ale co o něm píše Karel sám.


Počátkem roku jsem jej poprvé viděl jako novinku od FMS na Bananna hobby v rozpětí 1m. Jenže nebyl skladem a u nás už vůbec ne k sehnání...Tak jsem se ukecal a postavil si ho sám a v 1,3 m.Opět stavěno dle zvětšené třípohledové monografie z netu,sem tam něco dokresleno,jako osy atd. Řezáno z bílého XPS Synthos,vyztuženo smrkovými lištami. Jelikož se jedná o model s otevřeným kokpitem,tak jsem se neudržel a pohrál jsem si jak s pilotem,tak i s interierem. Základ pilota tvoří polotovar (tuším že je to nějaký Henrry) od Pelikána,zbytek je už moje sochařská práce. Přístrojovka je poskládaná dle předlohy skutečné palubky a to z nařezaných víček různých průměrů od fixek.
Docela mela bylo to celé poslepovat tak,abych nepokazil geometrii křídel. Na spodní křídlo jsem dal úhel náběhu 2 stupně,to horní jsem se snažil nechat v ose...tak se uvidí,jestli to nebude jen pár zlomků slávy a pak šup do igelitky .Podvozek je naohýbán z ocel.drátu pr.5 mm a poté do tvaru doladěno balsou a polyšem.Za zmínku stojí výběr kamufláže. Při googlení jsem narazil na tuto a bylo mi to jasné, nápisy jsou ručně balakrylem,stejně jako i večkeré kamuflážní odstíny na éru.Maketu hvězdicového motoru jsem poskládal taktéž z kousků polystyrenu,žebrování válců jsem naznačil vtlačením hřebenu.Model má ovládány V,S,K,klapky a motor.Dovolím si i ocitovat článek z netu o historii tohoto kousku :
Jeden z nejpestřeji pomalovaný Henschelů vůbec. U 3.Fliegergruppe 50 se s ním učil létat Lt. Kurt Hamann (později padl jako pilot Ju-87 ve Francii po zásahu flakem). O jeho pilotních schopnostech si zřejmě dobromyslní kamarádi mysleli své a tak letoun vyzdobili řadou nápisů (Na levém boku např. Aller Anfang ist schwer = Každý začátek je těžký nebo na druhém boku na směrovce Gott erhalte uns den Adjutant = Bože zachovej nám tohoto Adjutanta apod.). Nápisy byly provedeny bílou smytelnou barvou (proto nejspíš tato výzdoba neměla dlouhého trvání, možná se takto natřený stroj ani nevznesl) přes klasickou kamufláž té doby - spodní plochy a část bočních světlá modrá RLM 65, horní plochy kombinace RLM 61 (tmavá hnědá), RLM 62 (zelená) a RLM 63 (šedá).
Tak model je po záletu a jak popisuji v příspěvku dole,zde je slibovaná videa. Určitě se vyplatí kouknout se až do hořkého konce.