Akce roku 2018

1.1.2018   Novoroční polétání

7.4.2018   Otevírání nebe

30.4.2018 Pálení čarodějnic

5.5.2018   Ústecká elektra - RCEN

12.5.2018 Polétání s JETY

16.6.2018 Elektromaketářská 2018

23.6.2018 Festival raket

30.6.2018 - 1.7.2018
Mistrovství ČRF5J elektrovětroně

9.7.2018 -13.7.2018
Soustředění mladých modelářů

14.8.2018 - 20.8.2018
Mistrovství světa Combaty

8.9.2018 MČR RCA - soutěž akrobatů

22.9.2018 Letecký víkend a burza

29.9.2018  Polétání s JETY

6.10.2018 Drakiáda

Důležité odkazy

Pojištění ...pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem modelů

Modelpark ...facebooková stránka klubu

Stoupák ...web věnovaný větroňářské technice

RC mania ...modelářské internetové fórum

Kolman ...web Libora Kolmana z Teplic - spousta zajímavostí o modelařině

modelbazar.cz ...nabídky a poptávky modelů letadel, aut, vrtulníků, aj.

LS model ...stránky Leoše Svobody, výrobce špičkových větroňů

Hobbyking ...mezinárodní obchod s modelářskými potřebami

Modelářství Teplice ...obchod s modelářskými potřebami v Teplicích

VR technik ...obchod s modelářskými potřebami v Ústí nad Labem

MK Chlumec ...původní webové stránky našeho klubu

Svaz modelářů ...svaz modelářů české republiky

RC klub-ul ...web RC Klubu Ústí nad Labem


Mezinarodní letecký den v Suché 2014

Poátkem letošního roku 2014 se představitelé MK Severka a majitel RC Modelparku Suché Pavel Štern ve spolupráci s Radkem Sukem a Kamilem Šimonem rozhodli uspořádat velkou modelářskou akci pro širokou veřejnost, která by navázala na tradici zaniklých Leteckých dnů. Tím započala nekonečná řádka schůzí, rozdělování úkolů a vyběhávání, bez kterých se takováto velká akce neobejde.

Radek sKamilem, vzhledem ke své zkušenosti sorganizováním leteckých dnů a tvorbou letových programů, měli na starosti výběr a zajištění účinkujících s modely, náš klub MK Severka se postaral o přípravu letové plochy a okolí, zázemí pro piloty i diváky, dostatečně velké parkoviště a také pořadatelskou službu a organizaci se vším, co se patří. Na Pavla Šterna zůstal „boj s větrnými mlýny“, tedy obstarání financí a veškerých potvrzení a povolení od všech možných (i nemožných) organizací a zejména od ÚCL, protože od počátku se počítalo súčastí modelů nad 20 Kg vzletové hmotnosti (pozn.: popis shánění těchto dokumentů by vydal na samostatný článek, u kterého by čtenář patrně nevěděl zda se má smát nebo plakat. Jen pro ilustraci, povolení od ÚCL bylo i přes půl roku trvající korespondenci a dodávání podkladů vydáno vpátek 20. června, tedy pouhý den před akcí!).

Už předběžný seznam pilotů a jejich modelů dával tušit, že se bude opravdu nač dívat. Svou účast navíc potvrdila skupina modelářů ze Švýcarska s atraktivnímimodely, které u nás doposud veřejně nelétaly (pozn.: zde se vyskytl další problém. Ač jsme členy slavné EU, švýcarské pojištění a certifikace modelů u nás neplatí) a také dnes již všem modelářům mezinárodně známá skupina GREAT WAR FLYING CIRCUS.Už od osmé hodiny ranní se stojánka začala plnit přihlášenými modely a přilehlé prostory nedočkavci zřad diváků.
Celý program pak byl odstartován briefingem pilotů na letové ploše a průlety UL Strojů řízenými Radkem a Kamilem. Letové ukázky neodstartoval nikdo jiný než famózní Jirka Jarolímek se svým SU-29 popírajícím vletu veškeré fyzikální vlastnosti.Na prostorné dlážděné stojánce a vletových ukázkách se objevily modely, které si právem zasloužily pozornost divákovu. Zobdobí druhé světové války to byly téměř dvou a půl metrové makety švýcarských kolegů Grumman F8F Bearcat a Focke Wulf FW 190, obě poháněné hvězdicovými pětiválci Moki a Vought F4U Corsair smotorem MVVS.


Oproti tomu značnou část předvedených modelů tvořily stroje sproudovými motory, pro které je letiště vModelparku jako stvořené. Hned třemi obřími exempláři Zdeňka Hůlky, Vlasty Srny a Tomáše Dygrýna byla zastoupena československá legenda Aero L-39 Albatros. Zatímco Zdeňkův model ve zbarvení předváděcího prototypu v národních barvách předváděl bravurní Jet akrobacii, zbylé dva byly vyvedeny netradičně vkamufláži Libyjského vojenského letectva a jejich majitelé všechny přítomné potěšili společnými lety. Radek Suk tentokrát po obloze sjistotou sobě vlastní vodil horkou novinku, černý Embraer Tucano poháněný turbovrtulovou jednotkou.
Asi nejdynamičtější letovou ukázku předvedl model amerického stíhacího letounu MDD F-15 Eagle řízený Zdeňkem Vašatou ovšem ve velmi neobvyklé výroční kamufláži 40-ti let od založení nového císařského Japonského letectva.Velký zájem diváků přitáhl jak na zemi, tak ve vzduchu unikátní model japonské sebevražedné pilotované bomby Yokosuka MXY7 Ohka Jana Horáka, startující zvozíku a přistávající na pevnou lyži.

Obdivované a pro diváky velice atraktivní jety doplnily další dva nepřehlédnutelné letouny, které se však divákům předvedli pouze ve statické ukázce. Bezmála třímetrový dvoumotorový Fairchild A10 Thunderbolt II Pavla Šterna sperfektně provedenou povrchovou úpravou a patinou. Dále pak famózní , fungl nový Dassault Rafale, zdílen Radka Suka, který tu byl připraven pro svého nového majitele a cestu do dalekého Švýcarska.
I když by se mohlo zdát, že příznivci vrtulníků tentokrát přišli zkrátka, nebyla to tak docela pravda. Model se sice představil pouze jediný, ale o to větší vzbudil rozruch. Sám Matthias Strupf, majitel uznávané německé firmy Heli Classics, předvedl užaslému publiku dvourotorové ruské monstrum KAMOV KA -32A12 vbarvách Heliswiss International. Tento netradiční model dělal svému tvůrci skutečně dobrou reklamu.

Už tradičními hosty vModelparku jsou členové skupiny Great War Flying Circus, kteří po polední přestávce předvedli svůj velký program sdesítkou letadel, pozemní technikou a pyrotechnickou show. Ta byla natolik věrná, že se jim dokonce podařilo zapálit část přilehlé louky. Toho bleskově využili místní modlanští dobrovolní hasiči kukázce svého bezchybného zásahu.

Celý den byl ve znamení letových ukázek, které se dařilo vzhledem kneutuchajícímu větru držet vmax. sedmiminutových intervalech, přerušených pouze polední přestávkou, kterou mohli diváci využít ke vstupu na stojánku a kprohlídce předváděných modelů. Po přestávce následovalo druhé kolo programu započaté startem rakety Little Joe nestora raketového modelářství, místního Karla Jeřábka..Akce byla ukončena 16-tou hodinou odpolení…Pro diváky byl mimo jiné připraven i doprovodný program ve formě stánků sobčerstvením, modelářskými potřebami či hračkami a dítka mohla navštívit i kolotoče…

Nyní je již tato náročná akce za námi a my, potěšeni úspěchem se můžeme jen chystat na zorganizování následujícího ročníku Velkého Modelářského Leteckého Dne v Suché, tentokráte sdatem roku 2015.

Pavel Nisser + Rudolf RadaMK Severka Suché